Болгарська мова

Версія для друку
Болгарська мова

Зміст:

 1.     Про болгарську мову

 2.     Історична довідка

 3.     Відео та  аудіо курси, уроки

 4.     Джерела, література та корисні посилання

 5.     Цікаві факти про Болгарію

 6.     Фото

1. Про болгарську мову

Болгарська мова — одна з південнослов’янських мов. Поширена у Болгарії, певна кількість носіїв також живуть в Україні (Одеська область), Молдові, Румунії, Македонії. Ця мова є офіційною мовою Болгарії. Болгарській мові властиві глибокі діалектні відмінності.

2.  Історична довідка

Літературна мова сформувалася на середину XIX століття на базі північно-східних говірок. У XX столітті літературна мова зазнала значного впливу західних говірок, на території яких знаходиться столиця Болгарії — Софія. Писемність — на основі кирилиці.

У лексиці, а почасти і в словотворі, літературна Б. м. відбиває також значний вплив літературної російської мови, переважно в сфері абстрактних, політичних та взагалі культурних понять: современност, изгнание, промежуток та інші, однак слід зазначити, що значна частина подібних слів за своїм походженням — старослов’янізми. Писемна болгарська мова має тривалу історію. Найдавніші писемні пам’ятки відносяться до X сторіччя (надпис царя Самуїла, 993 року).

Будучи давно закріпленою на письмі, болгарська мова дуже довго зберігала в правописі зв’язок із старовинною, почасти ще старослов’янською мовою. Лише 1945 нова влада народно-демократичної Болгарії ввела в загальнонаціональний вжиток раціональну та просту орфографію, в основному побудовану на морфологічному принципі із значними поступками вимові.

3. Відео та  аудіо курси, уроки

Відео мовний курс

Аудіо мовний курс:

4. Джерела, література та корисні посилання

 • Аудіо мовний курс

 • Поради подорожуючим на сайті http://tripadvisor.mfa.gov.ua/

 • Для встановлення контактів з українською діаспорою, отримати консультації ділового характеру радимо звернутися до Спілки українських організацій «Мати Україна» (адреса на болгарській мові: Сдружение на украинските организации в България (СУОБ) “Мати Украйна”, гр.София, бул.”Сливница”, №141-143, ет.6 , електронна адреса: http://www.ukrpressbg.com/

 • Для встановлення контактів з молодіжним відділенням Спілки українських організацій «Мати Україна» радимо зайти на сайт http://www.skumo.org/

 • Для отримання актуальної інформації відносно нормативно-правових актів, регулюючих придбання, користування, відчуження нерухомого майна на території Республіки Болгарія рекомендуємо завітати на сайт http://www.property-in-bulgaria.bg.

 • Якщо Вам потрібно дізнатися про актуальні події україно- болгарських відносин, новини культурних подій  на території Республіки Болгарія рекомендуємо завітати на сайт Посольства України в Республіці Болгарія http://bulgaria.mfa.gov.ua/ua.

5. Цікаві факти про Болгарію

Болгарія — привітна і затишна європейська країна з давньою історією і чорноморським узбережжям.

 1. Офіційною датою виникнення Болгарії вважається 681 рік. Цікаво, що з тих пір назва країни жодного разу не змінювалася. Трьома століттями раніше болгари з’явилися як народність.
 2. Болгарське місто Пловдив визнане найдавнішим з європейських міст. Життя кипить тут ось уже протягом шести тисячоліть.
 3. Болгарські вчені дотримуються думки, що творці слов’янського алфавіту Кирило і Мефодій були болгарами. Однак, дослідники з інших країн вважають, що вони були вихідцями з Греції.4. Література Болгарії зародилася в IX столітті. Її визнано однією з найдавніших серед слов’янських літератур.
 4. Болгари одні з перших серед слов’ян прийняли християнство, це сталося близько 865 р.
 5. Пила «болгарка» називається так саме тому, що її придумали в цій країні.
 6. Болгари трактують звичні для слов’ян жести навпаки — кивок у них означає заперечення, а похитування головою з боку в бік — згоду.
 7. Саме тут знаходиться найдавніше спорудження на Балканах. Датою його заснування вважається період Візантійської імперії, X-XII ст. Це будинок на Великому острові Дуранкулакського озера.
 8. Народна болгарська пісня була обрана для відправки в космос на кораблі Voyager. Саме вона презентує культуру землян позаземним цивілізаціям, якщо вони існують.
 9. За кількістю пам’яток ЮНЕСКО Болгарія посідає третю сходинку в Європі після Італії та Іспанії, їх у країні налічується дев’ять одиниць.
 10. У Болгарії росте дерево вельми «поважного» віку. Воно існує вже півтора тисячоліття. Висота білої ялиці на сьогодні досягла 20 м, обхват крони — цілий гектар, діаметр стовбура — 7, 5 м.
 11. На території Болгарії розташовано 4 тис. печер.
 12. Більшість болгар є християнами. Водночас Різдво тут святкують за католицькою традицією — 25 грудня.
 13. Опівночі на Ноий рік у країні прийнято гасити все світло для потаємних поцілунків.
 14. У Болгарії роблять левову частку рожевої олії у світі. Це один із найдорожчих інгредієнтів косметики і парфумерії.16. Майже на 100% болгарська мова складається із запозичених слів.
 15. У Болгарії немає такого продукту, як сир.
 16. Зате вина тут виробляється в достатку — до 200 тис. тонн. Виноград для його приготування вирощують на землях країни.
 17. Одним із найголовніших свят країни вважається День хоробрості і болгарської армії (або День святого Георгія). Його відзначають 6 травня. У цей день прийнято робити сімейні поїздки на природу зі запіканням на вогні ягняти або козеняти.20. Саме в Болгарії було виявлено найдавніший скарб віком до 6 тис. років. Серед його скарбів — кілька тисяч золотих предметів.

6. Фото