Польска мова

Версія для друку

Зміст:

 1.     Про польську мову

 2.     Історична довідка

 3.     Відео та  аудіо курси, уроки

 4.     Джерела, література та корисні посилання

 5.     Цікаві факти про Польшу

 6.     Фото

1. Про польську мову

По́льська мо́ва (język polski, polszczyzna) — одна зі слов'янських мов, офіційна мова Польщі.

Найбільше поширена серед поляків. Разом із чеською, словацькою, кашубською, нижньолужицькою, верхньолужицькою та мертвою полабською мовами належить до групи західних слов'янських мов. За кількістю носіїв польська мова займає друге або третє місце серед слов'янських мов — після російської та, можливо, української. (Число носіїв української та польської мов у світі коливається приблизно в однакових межах — від 40 до 48 млн.) Польська мова використовує абетку на основі латинки.

Цікаві факти про польську мову

Незважаючи на те, що польська мова відноситься до мов слов’янської групи, в ній безліч слів, що мають значення, протилежне українському. Так, наприклад, слово sklep позначає магазин, а не те, що можна було б подумати за аналогією з українською мовою, zapomnić позначає — забути, слово owoce не має нічого спільного з овочами, а перекладається як фрукти. Якщо на дівчину кажуть urodliwа, не варто ображатися, тому що в перекладі це – красива 

Особливо не пощастило дівчатам з ім’ям Таня. Якщо ви побачите вивіску польського магазину під назвою Tania odzież, не подумайте, що це магазин авторського модного одягу, це звичайний секонд-хенд. Тому що таня (tania) польською мовою означає — дешева.

Польський космонавт Хермашевський не догодив радянським властям своїм прізвищем. Недовго думаючи, вони перейменували його в Гермашевський.

Знаменитий польський письменник, фантаст Станіслав Лем випустив книгу під назвою «Абсолютна порожнеча». Всі представлені в ньому оповідання — це рецензії на книги, які не існують на світі, як і їх автори, яких придумала багата фантазія літератора.

2. Історична довідка

Польська мова (пол. język polski) — одна із західнослов’янських мов індоєвропейської мовної сім’ї. Володіють польською мовою приблизно 50 мільйонів чоловік, вона є державною мовою Польщі, а також однією з 24 офіційних мов Європейського Союзу. Більшість носіїв живе в США, Латинській Америці, Австралії, Англії, Франції, Німеччині, в країнах колишнього СРСР — в Литві, Росії, Україні, Казахстані, Білорусі. Літературна мова формується на базі великопольських, малопольських і мазовецьких говорів.

Дописемний період розвитку польської мови починається з моменту її виділення з групи західнослов’янських мов і триває до 1136 року. Історію писемної польської мови лінгвісти ділять на наступні періоди:

 • давньопольський період;
 • середньопольський період;
 • новопольський період.

Писемність базується на основі латинського алфавіту. Найдавніша письмова пам’ятка — Свентокшиські проповіді (середина XIV століття). Давньопольський період умовно починається з 1136 року. В цьому році папа Інокентій II вислав архієпископу Гнєзненському Якову буллу, що скасовує верховенство Магдебурзького архієпископства над польською церквою. Гнєзненська булла є одним з найцінніших пам’яток польської історіографії і важливим джерелом для вивчення культури, суспільних відносин і організації польської церкви в XI і XII ст.

Текст був написаний латинською мовою, але містив велику кількість польських слів (близько 410 топонімів і власних імен). Лінгвісти розглядають цей історичний документ як важливе джерело з фонетики давньопольської мови і початків її орфографії. Олександр Брюкнер, відомий польський мовознавець, назвав його золотою буллою польської мови. 

Найбільш відомими джерелами вивчення давньопольського періоду є:

 • Генріхова книга (пол. Księga Henrykowska) XIII століття, в якій міститься саме перше речення записане польською мовою;
 • Свентокшиські проповіді (пол. Kazania świętokrzyskie) XIII-XIV століття — це історичне джерело вважається першим прозаїчним текстом написаним польською мовою;
 • Богородиця (пол. Bogurodzica) — письмовий віршований текст з XV століття. Сучасні вчені вважають, що релігійна пісня Богородиця грала роль державного гімну. Автор тексту невідомий, а мелодія була давно відома на Заході, як любовна лицарська пісня.

Середньопольський період охоплює час з початку XVI до середини XVIII століття. Цей період характеризується розвитком польської літературної мови і розширенням сфер його функціонування. Відомими письменниками середньопольського періоду є М. Рей (1505-1569), М. Бєльський (1495-1575), Ян Кохановський (1530-1584), П. Скарга (1536-1612) та інші. Слід зазначити, що в другій половині XVII століття і особливо в XVIII столітті польська мова відчувала сильний вплив французької мови.

Новопольський період починається з другої половини XVIII століття і триває до наших днів. Джерелами вивчення мови цього періоду є польські словники і підручники з граматики, а також численні літературні твори. Це поезія і проза письменників епохи просвітництва — С. Трембецького (1739- 1812) та І. Красицького (1735-1801); твори епохи варшавського класицизму — А. Міцкевича (1798-1855), С. Гощинського (1801-1876), Ю. Словацького (1809-1849), Ю. Коженьовського (1797-1863), Ю. Крашевського (1812-1887), Г. Сенкевича (1846-1916), Е. Ожешко (1841-1910), В. Реймонта (1867- 1925), К. Тетмайера (1865-1940) та інших.

Разом з чеською, словацькою, верхньо-і нижньолужицькою мовами, польська мова входить у західну групу слов’янських мов. У VIII-IX столітті відбувся її поділ на лехитський, лужицький і чеський діалекти. Лехитські діалекти, які склали основу польської мови, охоплювали територію між Балтійським морем і Карпатами на півночі і півдні і між Ельбою і Бугом на заході і сході. Починаючи з другої половини IX ст. починається об’єднання лехитських племен, створення Польської держави і створення єдиної польської мови.

Виникнення польської писемності датується XII ст., коли була написана Гнєзненська булла (пол. Bulla gnieźnieńska) — послання Папи Римського Інокентія II, в якому визначалися території, підлеглі Гнєзненському архієпископу. Булла була написана на латині, але вона містила понад 400 польських географічних назв і особистих імен, також, вона пояснює фонетичні, лексичні та морфологічні особливості польської мови XII століття. У XIII-XIV ст. є писемні пам’ятки польською мовою: Свентокшиські проповіді, Богородиця і Флоріанський псалтир.

У XVI ст., яке вважається золотим століттям польської культури, польську мову витісняє латинь із художньої, політичної і релігійної літератури. У 1568 році була видана, написана латинською мовою, перша граматика польської мови Петра Статоріуса-Стоєнського.

У XX столітті, коли Польща знову здобула незалежність, спостерігається розквіт польської культури і літератури. Польська мова, як державна охопила всі сфери суспільного життя. У цей період складаються словники, фундаментальні граматики польської мови. Виникають інститути польської мови і культури, для іноземців, польська мова стає об’єктом, який став цікавити не тільки етнічних поляків з-за кордону, а й широке коло фахівців, що займаються економічними, політичними і гуманістичними проблемами Центральної Європи.

3. Відео та  аудіо курси, уроки

Відео мовний курс

Аудіо мовний курс:

 

4. Джерела, література та корисні посилання

Польська культура досягла загальноєвропейських вершин. З визначними місцями, які варто побачити під час подорожі до Польщі, можна ознайомитися на україномовному сайті : http://www.polscha.travel.

5. Цікаві факти про Польшу

 1. Населення становить близько 39 мільйонів.
 2. Територія Польщі становить 312 683 кв.км, що є 9-м показником в Європі і 69-м у світі.
 3. Найвища точка — гора Риси (2499 м), що знаходитися у Високих Татрах.
 4. Національний символ Польщі — Білий орел! Легенда свідчить, що древній предок поляків Лех заснував першу столицю Польщі — Гнєзно саме на тому місці, де побачив гнізда орлів. Але його вразив прекрасний білий орел, що летів на тлі червоних променів сонця.
 5. Столиця Польщі — Варшава. Цікавий факт, що вона також є найбільшим і найбільш населеним містом Польщі. У столиці проживають більш ніж 2.5 млн. чоловік.
 6. Найбільш населеними містами Польщітакож є: Краків (750 тис. чол.), Лодзь (740 тис.), Вроцлав (670 тис.), Познань (600 тис.) і Гданськ (460 тис).
 7. Основною релігією Польщі є католицизм (96%), а 4% припадає на іудаїзм, лютеранство і православ’я.
 8. У Польщі налічується більше 100 університетів.
 9. Футбол у Польщі є найпопулярнішим видом спорту.
 10. Ліси займають майже третину Польщі. Більше 50% всієї території займає сільське господарство.
 11. Цікавий факт, що в одному селі Польщі можна побачити новітні машини для обробки землі, а в сусідньому селі процес обробки залишився таким же як і 200 років тому! Прикладом служить орка землі запряженим конем! Такий контраст пояснюється не тим, що немає грошей на покупку і удосконалення техніки, а тим, що такий застарілий спосіб обробки землі є для багатьох звичайним хобі!
 12. В Польщі є тільки одна пустеля під назвою Блендовська.
 13. Більшість поляків вважають свої іменини більш важливим святом, ніж день народження.
 14. Цікавий факт Польщі: вона має найвищий рівень безробіття в Європейському Союзі (більше 10%), а за рівнем ВВП на душу населення Польща знаходитися на 3-му місці після Румунії та Болгарії.
 15. Поляки виграли 17 Нобелівських премій (по наш час), в тому числі 4 премії миру і 5 Нобелівських премій в галузі літератури! (Нобелівські лауреати Польщі)
 16. Цікавий факт, що Польща стала членом Європейського союзу в 2004 році; до НАТО вступила в 1999 р, а в 1989 році провела перші вільні вибори після повалення комуністичної влади.
 17. Польща знаходитися у вісімці найбільш густонаселених країн Європи.
 18. Офіційна мова Польщі — польська. Другою для вивчення пропонується англійська або німецька.
 19. Цікавий факт Польщі: до Другої світової війни на території Польщі проживало понад 3 млн. євреїв. Після війни кількість євреїв скоротилося в 10 разів і становила 300 тис. чоловік.
 20. Німці у Польщі є найбільшою національною меншиною Польщі (560 тис.). На другому місці українці, чисельність яких доходить до 400 тис. На третьому місці білоруси (300 тис.).
 21. Польща ділиться на 16 воєводств, які діляться на повіти, а ті в свою чергу діляться на гміни.
 22. Цікавий факт, що свинина і курка — найпопулярніші інгредієнти для страв польської кухні.
 23. Маріуш Пудзяновський — громадянин Польщі і єдина людина, що завойовувала титул найсильнішого у світі атлета 6 разів.
 24. Велна і Нельба — річки, що перетинаються під прямим кутом, але вода в них не змішується! Це явище пояснюється тим, що рівні течії води, температура і швидкість течії в ріках відрізняються одна від одної. Навіть був поставлений експеримент, в результаті якого різні фарби, що були вилиті в річки, при перетині не змішалися! Це унікальне природне явище користується величезною популярністю серед туристів, які взяли тур до Польщі.

6. Фото