Історія створення археологічної експедиції та лабораторії на історичному факультеті НПУ ім. М.П.Драгоманова (Н.М.Кравченко)

Версія для друку
Історія створення археологічної експедиції та лабораторії на історичному факультеті НПУ ім. М.П.Драгоманова (Н.М.Кравченко)
У 1969 р. у Київському педагогічному інституті ім. О. М. Горького був відкритий історичний факультет.  Читати курс археології для студентів факультету з Інституту археології (Київ) була запрошена Надія Михайлівна Кравченко (незадовго до цього захистила кандидатську дисертацію). В роки своєї викладацької діяльності вона зуміла створити і згуртувати навколо себе групу студентів, які змогли займатися поглибленим вивченням археологічних дисциплін. Це науково-творче об'єднання не мало офіційного статусу. У ті роки воно було відомим як гурток археології, факультет, група і т. д. Офіційною була тільки річна археологічна практика, на її базі невдовзі було створено постійно-діючу археологічну експедицію.
 
Ще на початку визначилася тематика і географічний район досліджень експедиції. Центральною стала проблема походження і ранні етапи історії слов'ян. Це природно визначило і коло археологічних пам'яток, час існування яких вкладалося у рамки 1 тисячоліття н.е. Свої роботи експедиція розпочала з хвойкінськіх місць, тобто територію навколо сіл Трипілля і Черняхів, де в кінці 19ст. В.В. Хвойка відкрив епонімние пам'ятники таких добре відомих нині археологічних культур як трипільська та черняхівська. Результатом цих розвідок стало відкриття серії археологічних пам'яток в районі міста Обухів. Кілька з них такі як Деревяна (могильник черняхівської культури), Обухів 1 і 1а (поселення і могильник черняхівської культури), Обухів 2, 4 і 7 (багатошаровий пам'ятник з матеріалами слов'янських культур 1 тисячоліття н.е.), Обухів 3 (поселення київської культури ), майже на 30 років стали опорними пам'ятниками, де проводилися широкомасштабні археологічні розкопки. Останні раскопочному роботи, які провела археологічна експедиція педінституту на Обухівській групі пам'ятників став 1992р. З 1993 по 1995рр. експедиція проводила розкопки на Черняхівського поселення Малополовецьке 2. З 1995 і по теперішній час роботи ведуться на могильнику черняхівської культури у с. Велика Бугаївка.
 
Додамо також, що експедиції вдалося провести широкомасштабні археологічні розвідки на правобережжі Київського Подніпров'я, в результаті яких було відкрито і обстежено понад сто пам'яток 1 тисячоліття н.е. З 1 січня 1998 р. експедиція отримала офіційний статус як навчальна науково-дослідна лабораторія археологічних досліджень історичного факультету Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова (колишній педагогічний інститут ім. О.М.Горького). 
В даний час роботою лабораторії керує доцент кафедри історії та археології слов'ян к.і.н. Руслан Германович Шишкін.