ПІДНЕСЕНЕ І ЗЕМНЕ. ЕСЕЇ

У людьській істоті небесний творець дивовижним чином поєднав горішне і земне, дух і плоть, як частинки безмежного космосу вічного у просторі і часі. "Найбільше дивують мене дві речі, - сказав колись Іммануїл Кант, - зоряне небо над головою і моральний закон у середині нас".

Універсальні приписи суспільної поведінки складалися у різних народів за різних часів. У тоталітарній монгольській імперіі епічний кодекс "Великої Яси Чингісхана" забороняв "крадіжку, наклепи, брехню, перелюб. Приписувалося любити ближнього як самого себе, не чинити кривди і забувати її назавжди". От тільки покарання за порушення покладалося не на "Велике синє небо", а здійснювалося на землі, прямо в розлогих монгольських степах.

За свідченням східних хронік, створенний у часи Чингісхана спецназ "кешик" мав у своєму господарстві елітних верблюдів із шерсті яких виготовлялося повсть (войлок) для тогочасних "олігархів", які намагалися розжитися за рахунок простих степовиків. Порушника піддавали "почесній страті" (без пролиття крові). Загортали у повсть, ставили на голову і натискали на п‎‎'‎яти...І нема більше рудого татарина ‎"олігарха"‎ Бердибека чи Рашида. І кожен рядовий воїн імперіі Чингісхана знав, що під час військового походу ніхто не захопить його маленький табун і не пережене в "офшори" біля Алтайських гір.

Інший правитель, великий римський імператор і філософ Марк Аврелій покладався на моральні повчання... І залишив після себе спадкоємця, сина Коммода, жахливу потвору. За це після смерті Марка Аврелія його проклинав не лише народ Риму, але і найближча рідня.

Згідно однієї з версій народ Ізраїльський мав 99 приписів повсякденної поведінки. А для політика, державного діяча є усього дві головні заповіді: 
- Не брехати і не забирати торбу у жебрака!. У притилежному випадку наслідки бували катострофічними. Літописи ХVI століття розповідають, що коли у Новгородську землю був призначений намісником князь Шуйський, то після його правління "не стало ні бідних, ні багатих, а залишилися одні жебраки".